Alkalix Su arıtma Sistemleri su iyileştirme ve işleme teknolojilerinde gelinen son noktadır. Güçlü ön filtrasyonu, Aktif Karbon’u ve Membranı ile iyi bir kombinasyon oluşturur. Bu üçlü kombinasyon içme sularında görülen 100’den fazla kimyasal ve mikrobiyolojik kirliliğe çözüm üretir.

Damacana ya da pet şişe kolileri taşımanın, parasal ve yük külfeti yanında, mutfak evyesi üzerindeki bir musluktan anında, zahmetsiz ve 1/20 bedelle kontrollü ve sağlıklı su almak bir ayrıcalıktır. İçme suyunun yanında çay, kahve ve yemek yapmak için gerçek suya ihtiyaç vardır ve bu su ile hazırlanan gıdalar daha lezzetli ve sağlıklıdır. Yumuşak suyla yıkanan sebze ve meyvelerin üzerindeki pestisitler daha kolay çözünür.

Piyasada pek çok sistem suyun görünüşünü ve tadını iyileştirmektedir. Ancak çok azı muhtemel zararlı kirleticileri azaltmakta ve çok daha azı suyla taşınan bakteri ve virüsleri etkin bir şekilde yok etmektedir. Alkalix sistemleri ise her ikisini de gerçekleştirmektedir.

  • Uzmanlar günde en az 8-10 bardak yani, 2-2.5 litre sağlıklı ve temiz su içmemizi tavsiye ediyorlar.
  • Su içmek için lütfen ağzınızın kurumasını beklemeyin. Bu durum kronik susuzluk işaretidir.
  • Spor ya da ağır işler yapıldığında, yüksek rakımlı yerlere çıkıldığında su ihtiyacı daha da artar.

İdeal içme suyu zararlı tüm maddelerden arındırılmış, Türkiye ve Dünya Sağlık Örgütleri kıstaslarına uygun pH ve mineral seviyesinde olmalıdır. Ters ozmoz su arıtma sistemleri vücuttan tahliye edilen atık suda dahil olmak üzere, deniz suyunu dahi içme suyuna çevirebilen membran teknolojisine sahiptir. Bu sayede arıtılması en basit kum, çakıl gibi maddelerin yanı sıra, bakteri ve virüsleri de filtre edebilmektedir.

Evet Ters Ozmoz çok üstün bir teknoloji bulundurduğundan dolayı suda insan sağlığına zararlı olabilecek maddelerin geçişine olanak tanımaz. Bununla birlikte, giriş suyu özelliklerine bağlı olarak değişkenlik gösteren askıdaki maddelerin miktarının tespiti mümkün değildir. Ancak cihazımınız son aşaması olan karbon filtre sayesinde, suyun kaybettiği insan sağlığına faydalı mineralleri suya geri kazandırılmaktadır. Bu sayede sudaki mineral düzeyi dengelenmektedir.

Kaynak suları çevre kirliliğinin tehditti altındadır. Bu yüzden birçok kaynak suyunda ön filtrasyon sistemleri, dezenfeksiyon sitemleri kullanılmaktadır. Suların saklanma koşulları, hijyen koşulları birçok kullanıcı için soru işaretidir. Hatta bu konu ile ilgili basında birçok haberler yayınlanmıştır.  Konunun insan sağlığı açısından hassasiyeti açıktır.

İşte bu nedenlerle gelişmiş ülkelerde içme suyu için kullanılan en yaygın çözüm ‘profesyonel’ içme suyu sistemleridir. Çünkü en akıllıca olan doğru yöntem ve sistemle musluk suyundan ‘ideal’ içme suyu elde etmektir.

Endüstriyel alanda ultra filtrasyon sistemi olarak adlandırılan sistemin en gelişmiş halidir. Ters ozmoz sistemi arıtılmış içme suyu veya endüstriyel kullanım suyu üretiminde en kapsamlı ve güvenli yoldur. Günümüzde şişelenmiş su üretim tesislerinde bu metot kullanılmaktadır. Ters ozmoz kullanımının yararları: Sağlık Temiz ve sağlıklı su verir: Ağır metalleri, virüsleri ve bakterileri %99,9 oranında arındırır.

Özet olarak; su molekülleri basınç ile sistemde bulunan yarı geçirgen bir zardan geçmeye zorlanır. Spiral şeklinde sarılmış olan zar yapısı ile bilinen en küçük virüsten 50, bilinen en küçük bakteriden 5000 kat daha küçüktür. İstenmeyen maddeler, ağır metal, virüs ve bakteriler vb. atık sudan otomatik olarak atılır. Diğer filtre sistemleri gibi zararlı maddelere bünyesinde barındırmaz. Sürekli sağlıklı su almanızı sağlar.

Filtre değişim periyotu; tüketilen su miktarına ve şebeke suyu kirliliğine göre değişmek ile birlikte;

Ön Filtre Değişimi: 6-12 Ay Arasında

Full Filtre Değişimi: 15-18 Ay Arasında

Yapılması gerekmektedir.

Su basıncı düşükse pompalı, su basıncı yüksek ise pompasız cihaz tercih edilmelidir.

Pompa suyun basıncının yetersiz kaldığı yerlerde devreye girerek suyun basıncını yükseltir. Pompasız bir cihaz kullanabilmek için su basıncının 3,5 – 4 bar olması gerekmektedir.

Bu basınç değerinin altında kalan tüm yerlerde pompalı cihaz kullanılması gerekmektedir.

5 aşamalı cihazlarda saf suya yakın bir su elde edilmektedir. 8 aşamalı bir cihazda ilave olarak “Alkali, Mineral ve Detoks” filtre mevcuttur.

ALKALİN FİLTRE: Suyun pH seviyesini yükseltir.

MİNERAL FİLTRE: Suyun içerisine kalsiyum, magnezyum gibi mineralleri tekrardan kazandırır.

DETOKS FİLTRE: Alkalin filtre ile birleşerek vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar.

Alkalix Su arıtma cihazlarımızda Garanti süreci; Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın verdiği süreç 2 yıldır. Ancak filtre değişimlerini düzenli olarak yetkili servisi ve orijinal filtreleri ile yapıldığı takdirde +3 yıl da ek olarak firma garantisi verilmektedir. Kireçten ve basınçtan kaynaklı olmayan tüm problemler garanti kapsamına girmektedir.

Montajın yetkili servis tarafından yapılması gerekmektedir. Bunun sebebi ise; yetkili servisin kurulum yapmadan önce şebeke basıncını ve kirecini ölçerek doğru bir montaj işlemi gerçekleştirmesidir. Basıncın düşük olduğu yerlerde pompalı cihaz önerilmekte olup, yüksek olduğu yerlerde ise basınç düşürücü önerilerek takılmasıdır.

Suyunuzun değerleri normal değerlerin üzerinde ise filtrelerin ömrünü uzatmak adına “SİLİFOZ” filtre diye adlandırdığımız kireç arıtıcı filtreyi, tercih edeceğiniz cihaza ilave edebilirsiniz. Bu ilave filtre sayesinde hem daha sağlıklı bir su elde eder hem de cihazınızın ömrünü uzatmış olursunuz.