saglikli-su
Written by admin

Sağlığınız İçin Bol Su Tüketin!

İnsanların yaşı ilerledikçe vücutlarındaki su miktarı ve içeriği de farklılaşır. Çocukların vücudundaki su oranı ile yetişkinlerin vücudunda bulunan su oranı birbirine eşit değildir. Ancak her yaş grubunun kendi yaşına göre günlük olarak tüketmesi gereken bir su miktarı bulunur. Su sağlık açısından olmazsa olmazlar arasında yer alır. İnsanlar açlığa çok daha uzun süre dayanabilirken susuzluğa dayanma süresi çok daha kısadır. Bu bakımdan bol su tüketmek insan vücudu için büyük etkilere sahip. 

Hayatınızı daha sağlıklı bir şekilde geçirmek istiyorsanız mutlaka gün içerisinde belirli miktarda su tüketmeniz gerekir. Ancak gün içerisinde kişilerin suyu yeteri kadar tüketmesi düşünülenden çok daha zor. Rutin yaşamda çay, kahve, gazlı içeceklerin tüketimi fazla olduğundan insanlar zaman zaman su tüketmeyi unutabilirler. Bu durum da zamanla vücudun deformasyona uğramasına neden olur. 

bol-su-tuketmek

Bol Su Tüketmek Neden Önemli?

Bol su tüketmek birçok bakımdan insan yaşamı için önemlidir. Sayısız faydası bulunan suyun özellikle gün içerisinde belirli miktarda tüketilmesi gerekir. Az su tüketimi yaşantıyı birçok yönden olumsuz etkilemeye başlar. Bol su tüketmenin faydaları arasında şunlardan bahsetmek mümkün olabilir:

  • Bol su tüketmek ağrılarınızın hafiflemesini sağlar. 
  • Susuzluk insanların uykusunu getirir. Ancak su tüketmek uykunuzun açılmasına yardımcı olur. 
  • Cilt hastalıklarının giderilmesine yardımcı olur. 
  • Kas fazla ise suya duyulan gereksinim daha fazla olur. 
  • Bağırsakların daha iyi çalışmasına yardımcı olur. 
  • Yaşlanmayı yavaşlatır. 
  • Saçların parlamasına ve daha ahenkli görünmesine yardımcı olur. 
  • Vücudun daha dinç ve dinamik olmasını sağlar. 
  • Ağız sağlığının korunmasına yardımcı olur. 
  • Kilo vermeye destek olur. 

Bunların yanında vücudun direncini artırarak hastalıklara karşı daha iyi bir savunma meydana getirir. Bol su tüketmek insanlardaki stres ve depresyon etkilerini de en aza indirir. Ancak bu süreçte suyun kalitesi, üzerinde durulması gereken bir konu. Kaliteli su için de arıtma sistemlerini tercih edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: SU ARITMA SİSTEMİ KULLANMAK İÇİN 5 SEBEP

Az Su Tüketimi Nelere Yol Açar?

Yetersiz su tüketimi kişilerin dikkat etmesi gereken durumlar arasında yer alır. Su eksikliğinin ciddi boyutlara ulaşması ile birlikte kişiler komaya girme riski ile karşı karşıya kalırlar. Suyun az tüketimi deri elastikiyetinde azalmaya neden olur. Aynı zamanda baş dönmesi meydana getirir. Bunun yanında mide bulantısına neden olabilir. Kan basıncını düşürerek birtakım hastalıkların meydana gelmesine neden olabilir. 

Bunların yanında suyu az tüketmek saçların kurumasına ve matlaşmasına sebebiyet verir. Vücuda yeterli miktarda su almamak birçok hastalığa davetiye çıkarmak anlamına gelir. Suyun az tüketilmesi vücudun normalden daha çabuk yorulmasına neden olur. Aynı zamanda kireçleme gibi birçok eklem sorunu da ortaya çıkarır. Bu bakımdan gün içerisinde yetişkin birinin en az 2 litre su tüketmesi gerekir. Suyun yeteri kadar tüketilmesi vücudun direncinin de artmasına olanak tanır. 

az-su-tuketmek

Kendinize Su İçme Hedefleri Koyun

Su tüketmek birçok kişi için oldukça zor. Özellikle çay, kahve ya da gazlı içecekleri çok fazla miktarda tüketen kişiler gün içerisinde su tüketimini aksatabiliyor. Bu nedenle su içme konusunda kendinize hedefler koyabilirsiniz. 2 litre suyun kaç bardağa denk geldiğini hesaplayarak sabah, öğle, akşam ve gece yatmadan önce olacak şekilde su tüketebilirsiniz. 

Bir anda iki litre suyu içmek hem istenilen faydayı görmenizi engeller hem de içimi oldukça zor olur. Ancak belirli aralıklarla bardakla ya da minik bir şişe ile su içmek daha kolay şekilde su tüketmenize yardımcı olur. Kendinize su içme konusunda hedefler koymak sağlıklı su tüketimini önemli ölçüde destekler ve istenilen seviyede su içmenize yardımcı olur.

Ürünlerimize göz atın:

Waterjobs: waterjobs.com.tr

Alkalix: alkalix.com.tr

0