membran-filtre
Written by MTM Su Arıtma

Membran Filtre Nedir? Ne İşe Yarar?

Su arıtma sistemlerinde birçok farklı filtre bulunur. Bu filtreler arasında membran filtre en önemlileri arasında yer alır. İnsan vücudu için temiz ve lezzetli suyun önemi tartışılamaz. Ancak şehir sularının yeterli hijyene sahip olmaması su arıtma cihazlarını gerekli hale getirir. Böyle durumlarda mutlaka en iyi kalitede su arıtma cihazları kullanmak önem taşır. Fakat su arıtma cihazlarının kullanımında da bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken detaylar bulunur. 

Su arıtma cihazı kullanırken bu cihazların bakımının periyodik olarak mutlaka yapılması gerekir. Özellikle filtre değişimlerinin aksatılmaması bu süreçte üzerinde durulan konular arasında yer alır. Filtreler zamanla eskiyerek kullanılamaz hale geldiğinde su arıtma işlemini gerçekleştiremez. Böyle durumlarda vücut için birçok zararlı madde su ile birlikte insan vücuduna geçer. Özellikle membran filtre gibi filtrelerin periyodik değiştirilmesine dikkat edilmesi gerekir. 

aritma-filtresi

Membran Filtre Nedir?

Membran filtre, su arıtma cihazlarında kullanılan bir filtre türü. Bu filtreler 4,8 angstron gözeneklere sahip. Bu gözenekleri sayesinde zararlı olan tüm katı maddeleri ve kimyasalları sudan temizler. Aynı zamanda sudan ayrılabilen yarı geçirgen zarı ile son derece temizleyici bir filtredir. Zar içinden sadece su moleküllerinin geçmesine izin veren bu filtre türüne membran filtre adı verilir. 

Ters osmoz teknolojisinde iki temel aşamada suyun temizlenmesi sağlanır. İlk temel aşamada suyun içerisinde bir ön temizleme işlemi yapılır. Bu işlem sırasında katı parçalar olabildiğince sudan temizlenir. Daha sonraki aşamada ise su pompalama ile daha yüksek basınç seviyelerine ulaştırılır. Bu işlem sırasında da ayrıştırıcı zardan suyun geçirilmesi sağlanır. 

Membran filtre suyun içerisinde bulunan zararlı maddeleri süzer ve temiz suyun elde edilmesine yardımcı olur. Bu filtre türü birçok alanda kullanılan arıtıcı sistemlerinin en önemli filtre sistemleri arasında yer alır. 

 İlginizi çekebilir: Blok Karbon (CTO) Filtre Nedir? Ne İşe Yarar?

Nasıl Çalışır?

Membran filtrenin çalışma prensibi suyun temizlenmesine yöneliktir. Bu filtreler çok küçük gözeneklerden oluşur. Aynı zamanda bu gözeneklerin etrafı da yarı geçirgen bir zarla çevrelenmiştir. Bu zar sayesinde su molekülleri içindeki katı atıklardan temizlenerek içilebilir seviyeye ulaşır. Suyun içerisindeki zararlı ve zararsız maddeler membran filtre sayesinde ayrışır. Bu da iyi düzeyde bir arıtma işlemi anlamına gelir. 

Suyu katı atıklardan temizleyerek geçirmesi ise filtrelerin en önemli özelliklerinden biridir. Membran filtreler her su arıtıcısı için önemli bir filtre türü. Bu filtreyi kullanırken beklentilere tam anlamı ile yanıt veriyor olması büyük bir önem taşır. Ancak bu filtrelerin de zamanla eskiyeceği ve işlevini yitireceği unutulmaması gerekenler arasında yer alır. 

membran-filtre-nedir

Hangi Maddeleri Tutar?

Membran filtreler suyun içerisindeki katı olan birçok maddeyi tutacak kapasitede üretilir. Çok küçük gözenekleri olduğu gibi aynı zamanda yarı geçirgen bir zardan oluşur. Bu da suyun içerisinde bulunan toz, toprak parçası ve diğer zararlı partiküllerin tutulmasını sağlar. Membran filtre yalnızca su moleküllerinin geçirgenliğine izin veren bir filtre türü. Bununla birlikte takılması da en kolay filtreler arasında yer alır.

İlginizi çekebilir: Granül Aktif Karbon (GAC) Filtre Nedir? Ne İşe Yarar?

Ne Sıklıkla Değiştirilmelidir?

Membran filtre belirli periyotlarda değiştirilmesi gereken bir filtredir. Diğer filtreler gibi belirli bir süre sonrasında bu filtrelerin değiştirilmesi büyük bir önem taşır. Temizleme işlemleri sırasında sürekli olarak zararlı madde biriktiren bu filtrelerin zamanla gözenekleri genişleyerek zarın geçirgenliğini kaybetmeye başlaması suyun hijyen durumunu olumsuz etkiler. Bu nedenle filtrenin ömrünün 8 ay ile 24 ay arasında olduğu söylenebilir. Suyun kalitesinin düşmemesi için bu süreler içerisinde değiştirilmesi gerekir.

aritma-sistemleri

Ürünlerimize göz atın:

Waterjobs: waterjobs.com.tr

Alkalix: alkalix.com.tr

Bizi sosyal medyadan takip edin: instagram.com/mtmsuaritma/

0

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *