gac-filtre
Written by MTM Su Arıtma

Granül Aktif Karbon (GAC) Filtre Nedir? Ne İşe Yarar?

Su arıtma sistemlerinde suyu temizlemeye yardımcı olan birçok filtre bulunur. Her filtrenin işlevi diğerlerinden farklılık gösterir. Oldukça önemli işlevi olan filtreler arasında  granül aktif karbon (GAC) filtre de bulunur. Bu filtreler su arıtma sistemlerinde diğer filtrelerin görevlerini yerine getirebilmesinde önemli bir yere sahip. 

Hem kimyasalları ve organik maddeleri sudan çıkarmak için kullanılır. Hem de suyun uygunsuz kokulardan arındırılmasına yardımcı olur. Bununla birlikte kötü tada neden olan kimyasalları da yine sudan uzaklaştırmada önemli işlevlerinden bahsedilebilir. 

granul-karbon-filtre

GAC Filtre Nedir?

Gac filtre, zararlı maddeleri sudan uzaklaştırarak daha sağlıklı su elde edilmesinde etkilidir. Günümüzde bu filtrelerin son derece önemli işlevlerinden bahsetmek mümkün olabilir. Suyu kötü kokulardan ve tatlardan arındıran filtre temiz su içebilmek için son derece önemli. Bununla birlikte suyun içerisindeki tüm tortulların tutularak bir sonraki filtrenin daha iyi bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. 

Özellikle büyük şehirlerde şebeke sularının en büyük problemi kötü koku ve tattır. Bu nedenle de çeşme sularını tüketmek çok zaman kişiler açısından ciddi bir sorun haline gelebilir. Ancak böyle durumlarda damacana suların da aynı problemlerle karşınıza geleceğini bilmelisiniz. Beklemiş ve tazeliğini yitirmiş suları tüketmek yerine su arıtma sistemlerinin yüksek kapasiteli çalışması ile elde edilen temiz sular tüketilebilir. Gac filtre de bu konuda beklentileri tam olarak karşılar. 

suaritma

GAC Filtre Nasıl Çalışır?

Gac filtrelerin çalışma prensibi son derece basittir. Bu filtreler zararlı maddeleri tamamen sudan uzaklaştırır. Fiziksel olarak bu maddeleri bloke etme işlevini yerine getirir. Suyu yarı geçirgen bir zardan filtreler ve ters osmoz teknolojisi ile suyu tüm zararlı maddelerden damıtır. Temiz su elde etmede en ucuz ve etkili yolları arasında yer alır. 

Su karbon filtreden geçerken tüm zararlı kimyasallar filtreye yapışır ve su çıkışı daha saf şekilde gerçekleşir. Ancak filtrelerin etkisi suyun akış hızına ve sıcaklık değerlerine göre farklılık gösterebilir. Bununla birlikte aktif karbon filtre düşük basınçlı sularda ve soğuk sularda daha etkili bir sisteme sahiptir. Su arıtma filtresi olarak temiz su elde etmede önemli bir yere sahip olduğu söylenebilir. 

İlginizi çekebilir: Sediment Filtre Nedir? Ne İşe Yarar?

GAC Filtre Hangi Maddeleri Tutar?

Granül aktif karbon filtreler su içerisindeki birçok organik kimyasalı filtreleme işlevini yerine getirir. Bunların yanında suyun kötü kokusunu uzaklaştırır ve tadının dengelenmesine yardımcı olur. Zararlı olan tüm kimyasal maddelerin arındırılmasında son derece etkili. Klor, benzen, pestisitler, herbisitler gibi kimyasalların mutlaka arındırılması sağlanır. 

Ancak bu filtreler çeşitli tuzlar ve kirletici kabul edilmeyen demir gibi metallerin çözünmüş halleri filtrelenemez. Bunların yanında arsenik, kurşun ve asbest gibi maddeler aktif karbon filtreler tarafından temizlenemez. Ancak bu durum diğer filtreler ile giderilerek suyun temizlenme aşaması tamamlanır. 

aritma-cihazi

GAC Filtreler Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

Su arıtma filtresi olarak gac filtreler son derece işlevsel bir yapıya sahip. Ancak granül aktif karbon filtrelerin de belli bir ömrü bulunur. Bu filtrelerin mutlaka yüksek standartlarda tasarlanmış olması önem taşır. Uzun bir süre kullanılabilecek kapasitede tasarlansalar da gac filtrelerin de mutlaka belirli periyotlarda değiştirilmeleri gerekir. Gac filtreleri 6 ay ile 8 aylık süreç içerisinde değiştirmek gerekir. Bu filtrelerin ömrü en fazla 1 yıldır. Yoğun bir kullanım durumunda ise daha az sürede değiştirmeniz sağlıklı ve temiz su elde etme açısından büyük bir önem taşır. Granül aktif filtreler her bakımdan temiz su elde etme aşamaları arasında önemli bir yere sahip.

Ürünlerimize göz atın:

Waterjobs: waterjobs.com.tr

Alkalix: alkalix.com.tr

Bizi sosyal medyadan takip edin:

instagram.com/mtmsuaritma/

0

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *