blok-karbon-filtre
Written by MTM Su Arıtma

Blok Karbon (CTO) Filtre Nedir? Ne İşe Yarar?

Su arıtma sistemlerinde kullanılan filtreler içerisinde önemli işleve sahip birçok filtre türünden bahsedilebilir. Bu filtreler gereksinim duyulan temiz suyun elde edilmesinde son derece önemli işlevler üstlenir. Blok karbon filtre de bunlar arasında yer alır. Blok karbon filtreler sıkıştırılmış bir filtre işlevi görür. Bunun yanında suyun lezzetini artırarak içimini daha da kolay hale getirir. 

Suyun asit ve nem dengesini koruması için önemli işlevlerinden bahsedilebilir. Bu filtreler suyun hem lezzetini hem de kalitesini artıran filtrelerdir. Eğer içilen suyun kalitesine ve lezzetine önem veriyorsanız satın alacağınız su arıtma sistemlerinde blok karbon filtre olduğundan mutlaka emin olmalısınız. 

cto-filter

Blok Karbon Filtre Nedir?

Cto filtre su içerisinde bulunan kötü koku ve tadı gideren filtrelerdir. Bu filtreler ters ozmos teknolojisi içerisinde kullanılan sistemler arasında yer alır. Çok aşamalı filtrasyon sistemlerinden biri denilebilir. Su filtreleme sistemlerinin 3. aşamasını oluşturur. Suyun içilebilir bir forma gelmesinde önemli işlevleri olduğu söylenebilir. Suda bulunan renk, tat, klor ve koku tüm eriyik gazların temizlenmesinde son derece etkili. 

Su arıtma filtresi çeşitleri içerisinde en bilinen filtrelerden biri olan blok karbon filtreler hem ev hem de iş yerlerindeki suyu arıtmada kullanılabilir. Su kalitesinin yükseltilmesinde son derece önemli işlevlerinden bahsedilebilir. 

İlginizi çekebilir: Granül Aktif Karbon (GAC) Filtre Nedir? Ne İşe Yarar?

Blok Karbon Filtre Nasıl Çalışır?

Blok karbon filtreler, aktif karbon filtrelerin preslenmiş sediment filtreler gibi silindirik bir yapıya çevrilmiş halidir. Bu filtrenin sağlıklı bir şekilde çalışması su arıtma sürecinin de daha kusursuz işlemesini sağlar. Kalitesi yüksek olan blok karbon filtreler aynı zamanda diğer filtrelerin de ömrünü uzatacak şekilde çalışır. 

Tüm tortul ve partikülleri tutarak suyu temizlemesine ek olarak bu filtreler aynı zamanda kaliteli ve lezzetli su içme imkanı da sunar. Su içerisindeki en küçük parçalar için dahi bir süzgeç görevi görerek son derece yüksek standartlarda arıtma gerçekleştirilmesini sağlar. Beklentilere yanıt veren bu filtreler su arıtma sistemlerinin vazgeçilmez filtreleri arasında yer alır. 

blok-karbon-arıtma

Blok Karbon Filtre Hangi Maddeleri Tutar?

Blok karbon filtreler su içerisinde bulunan birçok organik ve kimyasal maddenin tutulmasını sağlar. Su içerisinde yer alan ve koku veren kaba tortular, çamur ve kumlar, eriyik gazların temizlenmesinde önemli bir yeri bulunur. Bunların yanında manganez, demir, klor ve hidrojen sülfür gibi kimyasalları da sudan arıtarak içimi daha kolay hale getirir. 

Bu filtreler su arıtma sistemlerinin çok aşamalı arıtma modüllerinde kullanılırlar. Evlerde, iş yerlerinde ve ofislerde tercih edilen su arıtma cihazlarının inline filtre sistemi içerisinde bulunurlar. Bu filtrelerin kullanım ömrü kullanım sıklığına, suyun kirlilik derecesine ve kullanıldığı yere göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle filtrelerin değişimleri konusunda uzmanlara danışmak oldukça önemli.

İlginizi çekebilir: Sediment Filtre Nedir? Ne İşe Yarar?

Blok Karbon Filtreler Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

Blok karbon filtreler de diğer filtreler gibi belirli sıklıklarda değiştirilerek yenilenmeli. Bu filtrelerin işlevlerini devam ettirebilmelerinde işlevsellik son derece önemli. Böyle durumlarda filtrenin kullanım ömrüne dikkat edilmesi gerekir. Bu filtreleri periyodik olarak değiştirmek uzun yıllar su arıtma cihazlarından daha iyi şartlarda yararlanmanıza imkan yaratır. Kullanım durumuna bağlı olarak filtreleri 6 ay ile 12 ay arasında değiştirmek gerekir. 

Filtrelerin kullanım ömürleri suyun basıncı, kirlilik oranı, kullanım miktarı gibi faktörlere değişim gösterir. Ancak en az 6 ayda bir mutlaka bu filtreleri değiştirmeniz gerekir. Filtrelerin değişimi konusunda da uzmanlardan destek almanız daha sağlıklı bir su arıtma gerçekleştirilebilmesinde önem taşır.

cto-filtre

Ürünlerimize göz atın:

Waterjobs: waterjobs.com.tr

Alkalix: alkalix.com.tr

Bizi sosyal medyadan takip edin:

instagram.com/mtmsuaritma/

0

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *