coconut-filtre
Written by MTM Su Arıtma

Tatlandırıcı (Coconut) Filtre Nedir? Ne İşe Yarar?

Su arıtma sistemleri, temiz su elde edebilmek için son derece gerekli cihazlardır. Alt yapı sorunlarından kaynaklı olarak suyun sıklıkla kirlenmesi birçok hastalığın en önemli tetikleyicileri arasında yer alır. Böyle durumlarda su arıtma sistemlerinden yararlanmak mümkün olabilir. Ancak su arıtma sistemlerini kullanırken filtre seçimlerine ve bakımlarına dikkat etmek gerekir. Tatlandırıcı filtreler, su arıtma sistemlerinin en önemli filtreleri arasında bulunur. Coconut filtre olarak da bilinen bu filtreler suyun arıtıldıktan sonra tadının dengelenmesi için kullanılır. 

Suyun son uğrak noktası olan tatlandırıcı filtreler suyun içilebilirliğini artırır. Aynı zamanda suyun pH değerini düzenleyerek daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Bu filtrelerin de diğer filtreler gibi belirli periyotlarda değiştirilmesi ya da bakımdan geçirilmeleri gerekir. 

İlginizi Çekebilir: Blok Karbon (CTO) Filtre Nedir? Ne İşe Yarar?

Tatlandırıcı Filtre Nedir?

Saf su insanlar için çok yararlı değildir. Bu suyun içerisinde insan sağlığı için gerekli olan vitamin ve mineraller bulunmaz. Özellikle su arıtma sistemlerinde kullanılan ters osmoz teknolojisi nedeniyle suyun tamamen arındırılması gerçekleşir. Bu durumda suyun içinde olması gereken mineraller de arınır. Aynı zamanda suyun istenilen tatta olması da sağlanamaz. 

Tüm arındırma aşamalarından sonra su tatlandırıcı filtre yardımı ile içilebilir hale gelir. Bu filtreler yardımı ile saf sular kaynak sularından çok daha faydalı ve temiz bir hale getirilir. Su arıtma cihazı için önemli olan bu filtrelerin de mutlaka düzenli olarak değiştirilmesi gerekir. 

tatlandirici-filtre

Tatlandırıcı Filtre Nasıl Çalışır?

Tatlandırıcı filtre su arıtma cihazında suyun son olarak uğradığı filtredir. Arıtılan suyun pH değerini düzenlemede kullanılan bir filtre türüdür. Post karbon filtreler sayesinde suyun asit derecesi azaltılır ve insanlar için gereken bazik seviyeye ulaştırılması sağlanır. İçerisinde hiçbir şekilde kimyasal içermeyen bu filtreler tamamen doğal olan Hindistan cevizi kabuğu kullanılarak tatlandırılır. 

Bu tatlandırma sayesinde suyun da daha içilebilir bir tadı olması sağlanır. Sağlıklı bir tatlandırma işlemi ile birlikte arıtma sularında ön yargı tamamen kırılarak daha iyi su tüketimi sağlanabilir. Coconut filtre olarak bilinen tatlandırıcı filtre her arıtma cihazı açısından önemli bir filtre türü. 

İlginizi Çekebilir: Membran Filtre Nedir? Ne İşe Yarar?

Tatlandırıcı Filtre Hangi Maddeleri Tutar?

Tatlandırıcı filtre suyun arındırılmasından daha çok tatlandırılmasında kullanılan bir filtre türü. Bu filtreler belirli bir arındırma aşamasından sonra suya tadını verir. Aynı zamanda insanlara gerekli olan minerallerin de su içerisinde bulunmasını sağlar. Düzenli bakım ve değiştirme işlemleri ile birlikte insanların hayat boyu temiz su içmesine yardımcı olur. 

Tatlandırma filtreleri suyun olması gereken bazik seviyeye ulaşmasına yardımcı olur. İçerisinde kimyasal madde bulunmadığı için insanların sağlığı açısından da herhangi bir risk barındırmaz. Aksine suya iyi bir tat vererek daha iyi bir şekilde içilebilmesine imkan yaratır. Böylece tatlandırıcı filtreler kullanıcı beklentilerine de tam olarak yanıt veren işlevsel filtre türleri arasında yer alır. 

su-aritma

Tatlandırıcı Filtre Ne Sıklıkla Değiştirilmelidir?

Tatlandırıcı filtreler belirli periyotlarda değiştirilmesi önemli olan filtrelerdir. Bu filtreleri değiştirmemek ve uzun süre kullanmak ilerleyen süreçte su arıtma sistemlerinden yeterince fayda görmememize neden olur. Tatlandırıcı filtre en geç 12 ay içerisinde değiştirilmesi gereken bir filtre. Ham suyu tatlandırma aşamasında tatlandırıcı filtrelerin önemi oldukça büyük. 

Bu filtrelerin işlevini en iyi şekilde yerine getirebilmesi için mutlaka her sene değiştirilmesi gerekir. Bu filtrelerin değiştirilmemesi suyun istenilen tada ulaşmamasına neden olur. Aynı zamanda suda olması gereken minerallerin suya verilememesine sebebiyet verir. Tatlandırıcı filtreler son derece önemli olmakla birlikte bu filtrelerin bakımına gereken önem verilmeli. 

Ürünlerimize göz atın:

Waterjobs: waterjobs.com.tr

Alkalix: alkalix.com.tr

Bizi sosyal medyadan takip edin: instagram.com/mtmsuaritma/

0

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *