kaliteli-su
Written by admin

İçme Suları Hangi Kalitede Olmalıdır?

İçme suyu kalitesi yaşamın daha sağlıklı bir şekilde devam ettirilebilmesinde büyük bir öneme sahip. Evlerde ve iş yerlerinde kullanılan suyun kalitesinin yüksek olması sağlıklı hayatın devamı için oldukça gerekli. Bu bakımdan suyun kalitesini olumlu ve olumsuz yönde etkileyen faktörler, bilinmesi gerekenler arasında yer alır. Bu kaliteyi etkileyen en önemli unsur suyun sertlik düzeyidir. Sert sular faydalı olsa da içimi son derece zordur. Bunun yanında suyun değerini ortaya koyan bir diğer önemli faktör ise suyun pH değeri. 

İçme suyunuzun yüksek kalitede olması ve rahat içilebilmesi için belirli bir pH değeri aralığında olması gerekir. Bunların yanında doğal kaynak sularında ve mineralli suların içerisinde birçok element bulunur. Bu mineraller suyun yeterli verimliliği sağlaması açısından önemli. Magnezyum, kalsiyum ve demir gibi elementler de bunlardan bazıları.  

suyun-kalitesi

İçme Suyunda Kalite Nasıl Anlaşılır?

İçme suyunda kaliteyi anlayabilmek için bazı maddelerin bu su içerisinde olması önem taşır. Suyun içerisinde kalsiyum ve demir gibi elementlerin belirli miktarı olması gerekir. Örneğin kalsiyum miktarı yaklaşık olarak 250 mg kadardır. Bunun yanında bikarbonat miktarı ise 600 mg’a yakın. Magnezyum miktarı ise 75 mg’a yakındır. Bu özelliklerde olan sular için kaliteli denilebilir. 

Suyun sertliği kalitesini ortaya koyan bir faktör. Ancak yüksek sertlikte suları içmek oldukça zor. Bunun yanında sert sular sabunla da zor köpürür. Kaliteli sular pH değeri 7,2 üzerinde olan sulardır. Su satın alırken mutlaka bu değerdeki suları satın almaya dikkat etmeniz gerekir. pH bir suyun ya da sıvının asidik değerini ifade eder. Bu değerin altında olan sular da asidik olarak kabul edildiğinden uzmanlar tarafından çok fazla önerilmez. pH aynı zamanda suyun tadı üzerinde de etkilidir. 

İlginizi çekebilir: YAZ AYLARINDA SU TÜKETİMİNİN ÖNEMİ DAHA FAZLA!

Kaliteli Su Kullanmazsak Ne Olur?

Kaliteli su insanların hem bağışıklık hem de sindirim sisteminde önemli etkilere sahip. Arıtılmamış, faydalı elementler bakımından fakir olan suların tüketilmesi vücudun direncinin düşmesine neden olur. Bunun yanında bu sular böbreklerin sağlıklı bir şekilde çalışmasının önüne geçer. Vücudun enfeksiyon ve mikroplarla ortaya çıkabilecek hastalıklara karşı açık hale gelmesine neden olur. 

Su eksikliği yanında kalitesiz su da çok ciddi sorunlar ortaya çıkarabilir. Özellikle kalabalık şehirlerde alt yapı sorunlarının çok fazla olması sağlıklı su bulma problemini ortaya çıkarır. Böyle durumlarda mutlaka su arıtma cihazlarının avantajlarından yararlanmak gerekir.

Suyun kalitesinin az olması vücudun ihtiyaç duyduğu demir, kalsiyum ve magnezyum gibi elementlerden de mahrum kalır. Bu durum kişilerin birtakım hastalıklara maruz kalması anlamına gelir. Suyun tüketim miktarı yeterli olsa da istenilen mineralleri alamamak da insanlar için ciddi problemler yaratır. 

kaliteli-su-onemi

 

Sağlığınız İçin En Uygun Su MTM’de

Sağlığınıza gereken önemi veriyorsanız mutlaka suyun kalitesini göz önünde bulundurmanız gerekir. Damacana suların da yeterli kalitede olmadığını söylemek mümkün olabilir. Böyle durumlarda yüksek standartlarda bir arıtma cihazı kullanabilir ve suyun istenilen kalitede tüketilmesini sağlayabilirsiniz. Suyun yüksek kalitede olmasında bu arıtma sistemlerinin etkileri oldukça iyidir. Hem suyu derinlemesine arıtır hem de sertliğini alarak içimini daha kolay bir hale getirir. 

Uygun ve ulaşılabilir fiyatlarla satışa sunulan su arıtma cihazları için MTM avantajları değerlendirilebilir. Hemen her ortamda kullanılabilecek arıtma teknolojilerinin sizlere sunulması sağlıklı yaşam için oldukça önemli. Tezgah üstü ve altı modelleri ile günümüzde en profesyonel arıtma cihazlarından yararlanabilirsiniz. Beklentilere yanıt veren arıtma cihazları ile hem sağlıklı hem de alkalite seviyesi en yüksek suları tüketebilirsiniz. 

Ürünlerimize göz atmak için aşağıdaki adreslere gidebilirsiniz.

Alkaix: alkalix.com.tr

Waterjobs: waterjobs.com.tr

0