yaz-su-tuketimi
Written by MTM Su Arıtma

Yaz Aylarında Su Tüketiminin Önemi Daha Fazla!

Yaz aylarında vücut normalden daha fazla sıvı kaybı yaşar. Ter ve idrar yolu ile kaybedilen vücut sıvısı için bol miktarda su tüketimi gerekir. Özellikle sıcaklığın yoğun olduğu saatlerde terleme oranının artması ile birlikte kaybedilen sıvı daha da fazladır. Bu durumda vücudun kaybettiği sıvıyı mutlaka sağlıklı su tüketerek yerine koymak gerekir. 

İnsanların vücudu belli bir sıcaklığa sahip olduğundan çok fazla ısınma durumunda serinleme gereksinimi ortaya çıkar. Yaz aylarında, spor esnasında, yürürken, çalışırken ya da dinlenirken mutlaka su tüketmeye önem vermeniz gerekir. Bununla birlikte tüketmeniz gereken suyun taze ve sağlıklı olması da dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alır. 

 

Su İçmek Neden Önemli?

Su içmek birçok bakımdan önemlidir. Hem sağlıklı ve zinde olmak hem de vücudu çeşitli hastalıkların tahribatlarından koruyabilmek adına, suyu olması gerektiği gibi tüketmek gerekir. Su tüketmek için şu hayati nedenleri saymak mümkün olabilir:

 • Bol su tüketmek ağız kokusunu önler. 
 • Su tüketimi kan hacminin artırılmasına yardımcı olur. Hücreler için gereken oksijeni ve besini hızlıca taşır. 
 • Saç kırıkları, dökülme, kepek gibi sorunların oluşmasına engel olur. 
 • Kabızlık ve bağırsak tembelliği gibi sorunlara iyi gelir. 
 • Sindirim problemlerinin giderilmesine yardımcı olur. 
 • Egzersiz yaparken kasılma ve gerilmelere engel olur. 
 • Susuz kalmaya bağlı gelişen unutkanlık ve dikkat dağınıklığını azaltır. 
 • Reflüye iyi gelir.
 • Stres ile savaşmada etkilidir.
 • Grip gibi hastalıklar karşısında vücut direncini artırır. 
 • Emziren anneler için süt yapımında önemli bir kaynak olduğu söylenebilir. 

Bu nedenlere bakıldığında su içmek hayati önem taşır. Vücudun hemen her parçasının düzgün ve sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için su içmenin büyük bir önemi bulunuyor. Özellikle vücut ısısını dengelemesi en önemli işlevleri arasında yer alıyor. Bunlarla beraber vücuttaki ödemin atılması, cilt sağlığı, metabolizmayı güçlendirmesi de faydaları içerisinde bulunuyor. 

yazın-su-icme

Yazın Sıvı Kaybı (Dehidrasyon) Yaşamayın!

Yaz aylarında havanın çok fazla sıcak olması ve yeterli su tüketilmemesi dehidrasyon riskini artırıyor. Dehidrasyon vücudun ihtiyacı olan suyun ve tuzun kaybedilmesi olarak tanımlanabilir. Kan hacmini ve kan basıncını korumak için vücudun belli miktarda suya gereksinimi bulunur. Bu suyu diğer sıvılardan almak çok mümkün olmaz. 

Özellikle yaz mevsimlerinde denize giren, güneş altında fazla kalan kişiler yeterli su tüketmediklerinde sıvı kaybı olarak da bilinen dehidrasyon sorununu fazlası ile yaşayabilirler. Dehidrasyonun belirtilerine bakıldığında kuru cilt, yorgunluk, artan susuzluk, kol ve bacaklarda kramplar oluşması gibi durumlar gözlemlenebilir. Ayrıca koyu idrar ve daha az idrara çıkma da belirtileri arasında yer alıyor. 

İlginizi çekebilir: NEDEN KALİTELİ SU İÇMELİSİNİZ? İŞTE KALİTELİ SU İÇMEK İÇİN 4 SEBEP

Günde Ne Kadar Su Tüketmeliyim?

Bir insanın günde tüketmesi gereken su miktarı oldukça önemlidir. Yetişkin veya yaşlı fark etmeksizin günde en az iki litre kadar su tüketilmesi gerekiyor. Ancak tüketilen suyun, kirden ve mikroplardan arındırılmış olması büyük önem taşıyor. Günde iki litre sağlıklı su tüketmek vücut direncinizin yüksek olmasını sağlamakla birlikte aynı zamanda halsizlik, kemik ağrıması ya da yorgunluk gibi durumlarla da karşılaşma riskini azaltır. Yazın günlük su tüketimi 2 litre ya da en az 8 su bardağı ile su tüketilmesi gerekir. 

su-tuketimi-onemi

Sıvı Tüketmek Su Tüketmek Anlamına Gelmez!

Gün içerisinde kahve, kola, meyve suyu, çay gibi içecekleri çok fazla tüketen kişiler su eksikliğini fazla yaşamadıklarını düşünebilirler. Bu kişiler aldıkları bu sıvılar nedeniyle gün içerisinde su tüketmeyebilirler. Ancak bu sıvıların su yerine geçmediğinin bilinmesi gerekir. Her su sağlıklı değildir. Çeşme suları klorlu ya da kireçli akıyor ise arıtılmış su tüketmek büyük bir önem taşır.

Ürünlerimize göz atın:

Waterjobs: waterjobs.com.tr

Alkalix: alkalix.com.tr

0

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *