Written by admin

İçme Suyumun pH Derecesi Kaç Olmalıdır?

İçme suyu insanların yaşamlarını hem sağlıklı hem de kaliteli sürdürebilmeleri için önemli bir sıvıdır. Hemen herkesin iyi bir içme suyu tüketmesi hayatını yüksek standartlarda devam ettirebilmeleri için son derece gerekli. Ancak içme suyu konusunda bilinmesi gereken birtakım detaylar bulunur. Rengi, kokusu, pH değeri ve daha birçok detay sağlık açısından önem taşıyan konular arasında yer alır. Su insan yaşamının hemen her alanında ihtiyaç duyduğu sıvılardan biri. Bu nedenle de genel olarak ne tür özelliklere sahip olması gerektiği mutlaka bilinmesi gereken konular arasında yer alır. 

İçme suyu pH değeri özellikle suyun kalitesi ile yakından ilgili bir konu. Suyun kalitesinin yüksek olması bu süreçte en çok üzerinde durulması gereken bir detay. Uygun pH değerlerinde olmayan suyun vücuda faydası olmayacağı gibi bu suyun ciddi zararları da olabilir. Böyle durumlarda suyun kalitesini yakından incelemek her bakımdan önem taşır. İçme suyunda olması gereken mineraller ve vitaminler suyun kalitesini yakından ilgilendirir. Bu nedenle su kalitesi ile yakından ilgilenen kişilerin öncelikle içme suyu pH değerini bilmelidir. 

icme-suyu-ph

pH Nedir?

İçme suları konusunda araştırma yapıldığında en çok karşılaşılan ölçülerden birisi de pH olarak bilinen ölçüdür. PH, potansiyel hidrojen kelime grubunun kısaltılmış hali. Bir maddenin alkali ya da asit değerini anlamak için bu ölçüden yararlanılır. Madde içerisinde bulunan asit nitelikli hidrojen iyonlarının yoğunluk derecesine göre ölçüm yapıldığını söylemek mümkün. 

PH cetveli üzerinde 0 ile 14 arasında bir ölçüm yapılır. 0 değeri aşırı asit olarak nitelendirilirken 14 değeri aşırı alkali anlamına gelir. Bununla birlikte 7 rakamı da ne asit ne de alkali olarak nötr anlamı taşır. İnsanların sağlıklı yaşam sürebilmesi için pH derecesinin ideal yani orta bir alkali oranlarda olması gerekir. 

Suyun pH değeri her bakımdan önemli. Çünkü pH değeri düşük ise o suyun asitli bir su olduğu söylenebilir. Bununla birlikte alkali düzeyinin ortalama olması da sağlıklı su tüketiminde önemli bir yeri bulunur. 

İlginizi çekebilir: İçme Suyumun Tadı Nasıl Olmalıdır?

pH Derecesi Düşükse Ne Olur?

İçme suyu pH değeri düşük ise bu su asitli bir su olarak bilinir. 7 pH değeri altındaki sular tüm uzmanlar tarafından asidik olarak nitelendirilir. Bu suyun da hem içeceklerde hem de yiyeceklerde kullanılması önerilmez. PH değeri düşük olan tüm maddeler insanların organlarının işleyişini bir süre sonra bozar. 

Suyun pH değerleri o suyun tadını da etkiler. Dışarıdan alınan bir suyun ilk dikkati çeken yanı suyun tadıdır. Bu tadı etkileyen ilk faktör ise pH değeri olur. Suyun içerisinde bulunan kalsiyum karbonat miktarı fazla olursa sertlik derecesi de artar. Sert tat ise suda oldukça fark edilir bir düzeye ulaşır. Suyun içerisindeki hidrojen iyonları artış gösterir ise pH değerinde düşmeler yaşanır. Bu durum suyun asidik hale gelmesine neden olur. Tam tersi durumda ise suyun alkali duruma gelmesi söz konusudur. 

su-ph-derecesi

İçme Suyunda İdeal pH Değeri Nedir?

İçme suyunda ideal olan pH değeri hemen her kişinin dikkat etmesi gereken bir konu. Sudaki pH değeri 0- 14 arasında bir değer ile ölçülür. Yapılan araştırmalara göre bir suyun ideal pH değeri 7.2 ve 8.5 pH değeridir. Türk standartlarına göre bu değerlerdeki su hem sağlıklı hem de ideal olarak kabul edilir. Düşük ve çok yüksek ölçülen değerlerdeki suların içilmesi tavsiye edilmemesi gereken konular arasındadır. Suyu satın alırken mutlaka etiketlerine de dikkat etmek gerekir. 

 

Ürünlerimize göz atın:

Waterjobs: waterjobs.com.tr

Alkalix: alkalix.com.tr

Bizi sosyal medyadan takip edin: instagram.com/mtmsuaritma/

0