Written by admin

İçme ve Kullanma Suyunun Sınıflandırılması

Doğal kaynaklarından yeryüzüne çıkan sular sürekli olarak hareket halindedir. Bu sular insanların da birtakım müdahaleleri ile uygun bir durumda çıkarılarak insanların kullanımına sunulur. Ancak bu işlemler yapılırken Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen aşamalardan geçirilmek zorundadır. İstenilen parametrelerden geçirilen bu sular insanların kullanımı için en uygun hale getirilmeye çalışılır. Ancak sular, kaynaklarından çıkarak şehir borularına ulaştığında çeşitli nedenlerle içilebilme kapasiteleri azalmaya başlar. İçme suyu konusunda MTM Su Arıtma Sistemleri bu aşamada devreye girerek sizlere temiz ve tatlı su elde etme imkanı sunar. 

MTM Su Arıtma Sistemleri ile birlikte evinize ya da iş yerinize kadar gelen suyu daha da temiz hale getirmeniz mümkün olur. Normal kullandığınız su ile içme suyu kalitesi arasında önemli farklar bulunur. Özellikle içme suyunun çok daha sağlıklı ve arındırılmış olması gerekir. Bununla birlikte suyun mutlaka istenilen tatta olması da önem taşır. Çoğu zaman içme sularına karışan çeşitli kimyasallar ya da atıklar suyun tadını ve kokusunu bozar. Bu durum da suyun içilebilmesini zor hale getirir. Böyle durumlarda MTM Su Arıtma Sistemleri ile suyu arıtma işlemini gerçekleştirmek mümkün hale gelir. 

 

kullanma-suyu

Kullanma Suyu Nedir?

Kullanma suyu genel olarak insanların gündelik yaşamlarında kullandıkları sudur. Evlerin musluklarından akan sulardır. Kullanım suları aynı zamanda endüstriyel alanlarda da kullanılan sulardır. Üretim amaçlı olarak kullanılan bu sular yemek yaparken, temizlik sırasında ya da diğer tüm evsel amaçlar için kullanılabilir. Ancak bu suyun temiz olması kullanıcı açısından büyük bir öneme sahiptir. 

Kullanım, direkt olarak içme suyu gibi olmasa da kullanıcı hayatını yakından ilgilendirir. Gıda ürünlerinin üretilmesinden işlenmesine kadar temiz suya gereksinim duyulur. Bu nedenle de suların mutlaka temiz ve arındırılmış olması gerekir. Kullanma suyu konusunda dikkat edilen konulardan en önemlisi de bu suların Sağlık Bakanlığı parametrelerine uygun olmasıdır. 

 

sebeke-suyu

 

İlginizi çekebilir: SU ARITMA AŞAMALARI NELERDİR? 5 ADIMDA SU ARITMA

 

İçme Suyu Nedir?

İçme suyu direkt olarak tüketmek ya da yemeklerde kullanmak için gerekli olan sudur.  Bu suların sağlık açısından risk taşımaması büyük bir önem taşır. İçme sularının temiz olması için belirli parametrelere uygun olması gerekir. Doğrudan vücuda alınan sular aynı zamanda insan vücudu için de oldukça gereklidir. Suların içerisinde birtakım mineral ve vitamin olması sağlık açısından önem taşır. Böyle durumlarda içme suyunun gereken faydayı sağlaması için arıtma işlemlerine de gereksinim duyulabilir. 

Su borularının zamanla eskimesi, suya çeşitli kimyasallar karışması ve suyun borularda zamanla mineral değerlerini kaybetmesi insan sağlığı açısından riskler ortaya çıkarır. Böyle durumlarda suyu doğrudan tüketmek insanlar için son derece zararlı olabilir. Ancak direkt içme sularında su arıtma cihazlarından yararlanmak, istenilen kalitede su tüketmek açısından önem taşır. 

 

icme-suyu

 

İlginizi çekebilir: İÇME SULARI HANGİ KALİTEDE OLMALIDIR?

 

Kullanım Suyu Neden Arıtılmalıdır?

Su arıtma cihazlar birçok filtre yardımı ile suyun içerisindeki tüm katı atıkların temizlenmesini sağlar. Aynı zamanda suyun arındırıldıktan sonra acılığının giderilebilmesi için gereken tatlandırma işlemleri de bu sistemler tarafından yapılır. Kullanım suyunun arındırılmasında yeni nesil teknolojilerden yararlanılır. Bu teknolojiler sayesinde kullanım sularında son derece iyi sonuç elde etmek mümkün olabilir. 

Damacana sularının, beklemiş sular olması da su arıtma sistemlerine olan gereksinimi artırır. Çünkü taze ve tatlı bir su tüketmek için su arıtma cihazlarının filtre işlevlerinden en iyi şekilde yararlanılabilir. MTM su arıtma sistemleri ile en taze suyu içme imkanı bulabilirsiniz. 

 

Ürünlerimize göz atın:

Waterjobs: waterjobs.com.tr

Alkalix: alkalix.com.tr

Bizi sosyal medyadan takip edin: instagram.com/mtmsuaritma/

0