karbon-ayak-izi
Written by MTM Su Arıtma

Karbon Ayak İzi Nedir?

Dünya insanların yaşam alanı olarak her geçen gün çok daha büyük riskler ile karşı karşıya kalıyor. Özellikle atmosferde bulunan metan gazı, karbondioksit ve su buharı gibi gazların giderek artış göstermesi yeryüzü için ciddi bir tehlike olarak nitelendirilebilir. Bu risklerin oluşmasının en temel nedeni ise insanların faaliyetleridir. Bu faaliyetler bazen doğrudan bazen de dolaylı şekilde gerçekleşir. Endüstriyel süreçler, yemek pişirme, ulaşım sektörü, hayvancılık, ısınma ve aydınlatma gibi birçok süreç atmosfere salınan karbondioksit miktarını giderek daha da artırır. 

İnsanlar ve çeşitli endüstriyel kuruluşlar tarafından atmosfere salınan gazların karbondioksit cinsinden karşılığı ise karbon ayak izi olarak tanımlanır. Karbon ayak izi hesabı yapıldığında ne kadarlık bir biyokapasiteye gereksinim duyulduğunu görmek mümkün olur. Normal olarak bir kişi için biyokapasitenin yine kişi başına düşen ekolojik ayak izinden daha fazla olması önem taşır. 

Karbon Ayak İzi Neden Önemli?

karbon-ayak-izi-hesaplama

Karbon ayak izi sera gazlarının atmosferdeki karbondioksit açısından cinsi olarak tanımlanır. Bu izin düşük miktarda olmasının insanlık için oldukça önemli olduğunu söylemek mümkün. Fosil yakıtların kullanımı neticesinde ortaya çıkan sera gazları, ormanların azaltılması ve betonarme yapıların artış göstermesi ile birlikte atmosferde daha da birikim meydana gelir. 

Bu birikimler de bir süre sonra güneş ışınlarının geri yansımasını engelleyerek yeryüzündeki ısının daha da artmasına neden oluyor. Bu da küresel ısınma problemini meydana getirir. Sera etkisinin en önemli nedeni olan karbon emisyonunu en aza indirebilmek için iklim krizi ile mücadele tüm toplumlar açısından önemli bir konu. Karbon ayak izini azaltmamak yeryüzünün giderek daha da ısınmasına ve gelecek nesiller için yaşanacak bir dünya olmamasına neden olabilir. 

İlginizi çekebilir: Osmoz ve Ters Osmoz Nedir? Nasıl Gerçekleşir?

Karbon Ayak İzi Nasıl Hesaplanır?

karbon-ayak-izi-nedir

Karbon ayak izi bireysel ve kurumsal anlamda iki farklı boyutta hesaplanır. Bireysel açıdan bir hesaplama yapılırken mutlaka yıl içerisinde kişilerin tükettiği kömür, elektrik ve doğalgaz gibi enerjiler dikkate alınır. Aynı zamanda ulaşımda kullanılan yakıtların toplam miktarı hesaplanır. Eğer kurumsal bir boyutta hesaplama yapılacak ise mutlaka kurumların sebep olduğu sera gazlarının emisyonları dikkate alınır. Bu da kapsam 1, kapsam 2, kapsam 3 şeklinde gerçekleştirilir. 

Kapsam 1 ile kurumların faaliyetleri için yaydıkları sera gaz salınımları dikkate alınır. Kapsam 2 çerçevesinde ise dışarıdan aldıkları ısı, buhar ve elektrik gibi enerjilerin üretim sırasındaki gaz salınımı hesaplanır. Son olarak kapsam 3 ise faaliyetlerini gerçekleştirirken alınan ürün ve hizmet tedarikinde ortaya çıkan sera gazı salınımı dikkate alınır. Üç ayrı kategoride ölçülen bu emisyonlar Sera Gazı Protokolüne ve ISO kriterlerine göre değerlendirilir. Daha sonra da karbon ayak izi hesaplaması yapılır. 

 

Karbon Ayak İzini Nasıl Azaltabiliriz?

karbon-ayakizi

Karbon ayak izini azaltmak daha yaşanabilir bir dünya yaratabilmek için önemlidir. Bunun için kişiler kısa mesafelerde araç kullanmak yerine bisiklete binmeyi ya da yürümeyi tercih edebilirler. Uzun mesafelerde kişisel araç yerine toplu taşıma araçları kullanılabilir. Fazla enerji sarfiyatından kaçınılabilir. Aşırı tüketimden kaçınmak bu süreçte önem taşır. Kişiler elektronik ürünler, mobilyalar ve kıyafetler konusunda ihtiyaç dışı kullanımlarını kısıtlayabilirler. 

Seyahatlerde uçak yerine diğer toplu taşıma araçları tercih edilebilir. Özellikle ulaşım araçları karbon izi azaltma açısından en çok dikkat edilen konular arasında yer alır. Et tüketimini sınırlandırarak sebze ağırlıklı beslenilebilir. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek iyi bir önlemdir. Evlerde güneş enerjili sistemler son derece önem taşır. Alışverişlerde daha çok yerel üreticileri tercih etmek de yine karbon ayak izi azaltmada önemli bir faktör. 

Ürünlerimize göz atın:

Waterjobs: waterjobs.com.tr

Alkalix: alkalix.com.tr

0

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *