pompalisuaritmacihazi
Written by MTM Su Arıtma

Su Arıtma Cihazlarını Pompalı mı Pompasız mı Seçmeliyiz?

Evde ve iş yerlerinde içtiğimiz şehir suların içerisinde ağır metaller, kimyasal bileşikler gibi birçok farklı zararlı madde bulunmaktadır. Suyu bu zararlı maddelerden ayrıştırmak için su arıtma cihazları kullanılır. Bu cihazlar ile  su saf ve temiz haline ulaşır. Su arıtma cihazlarında pompalı ve pompasız modelleri bulunmaktadır. İlk defa arıtma cihazı almayı düşünen kişiler pompalı mı pompasız mı sorusunu kendisine sormaktadır. MTM Su Arıtma firmasının internet sitesinde ürünlerimiz başlığından pompalı ve pompasız su arıtma cihazları hakkında bilgi alarak ihtiyacınıza ve beklentinize uygun modeli bulabilirsiniz.

Pompalı su arıtma cihazı ve pompasız su arıtma cihazı su basıncı alanında farklılıklar göstermektedir. İki cihaz da şebeke suyunu özel filtrelerden geçirmekte, ardından suyu temiz halde depolamaktadır. Suyun basıncı pompalı su arıtma cihazlarında önemli role sahiptir. Su arıtma cihazının, pompalı veya pompasız olacağına su basıncının kuvvetine göre karar verilir. Basınç 4 bar ve üzerinde bir değerdeyse pompasız su arıtma cihazları önerilmektedir. 

Su basıncına uygun şekilde bir su arıtma cihazı tercih edilmediğinde hem cihazdan istenilen verim alınamaz hem de su istenilen kaliteye ulaşmaz. 

pompasizsuaritmacihazi

Pompalı ve Pompasız Su Arıtma Cihazları Arasındaki Fark?

Yaşadığımız coğrafi bölge, yaşadığımız şehrin konumu, altyapı gelişimleri gibi birçok etken hangi su arıtma cihazını kullanacağımızı etkiliyor. Genelde pompasız cihazlar su basıncı 3-4 bar ve altındaki değerlerdeyse kullanılmaktadır. Pompalı su arıtma cihazlarında, suyun filtreleme işlemi elektrik yani pompa yardımıyla gerçekleşmektedir. Pompasız cihazlarda ise bu işlem suyun kendi basıncı ile gerçekleşmektedir. 

Oturulan dairenin bulunduğu katta altyapısal faktörlerden dolayı su basıncı değeri bazen 3 bar altında kalmaktadır. Bu 3 bar altında kalan su, cihaza iyi bir basınçla su veremediğinden dolayı sağlıklı bir şekilde çalışamaz. Bunun sonucunda cihaza az su geldiği için tanka su dolmayacak ve su alamama sorunu ortaya çıkacaktır.

Pompalı veya pompasız cihazlarda arıtılan suyun kalitesi aynıdır. Fakat çalışma prensibinden dolayı pompasız ürünlerden istenilen verim alınmamaktadır. Özellikle çok katlı dairelerde veya şebekenin yetersiz kaldığı noktalarda pompalı, elektrikli cihaz kullanılmaktadır. Pompalı bir cihaz size herhangi farklı bir masraf veya sorun çıkarmamakla beraber, günümüzde yeni yeni pompasız sistemler yaygınlaşmıştır. Depo sularını da arıtmayı sağlayan pompalı cihazlar, büyük sitelerin merkezi sistem su depolama alanlarındaki suyun kalitesini ve güvenini arttırır.

Küçük bir yerde yaşanıyorsa genelde pompalı ürünler tercihler arasındadır.  Su basıncı değerinin 3 bar üzerinde olduğu bilinen yerlerde, elektrikli bir cihaza gerek yoktur. Suyun 3 bar üzerinde olduğu yerlerde elektrikli cihazın yapacağı işlemi basınç yapmaktadır. Elektrikli cihazlar pompalı, elektriksiz cihazlar pompasız olarak adlandırılmaktadır. 

Pompalı Su Arıtma Cihazları Mı Tercih Ediliyor ?

Su arıtma cihazı seçerken en önemli etken yaşanılan yerdir.  Yaşadığınız şehir ve mahallenin önemi olduğu kadar yaşadığınız katın da önemi büyüktür.

Su arıtma cihazı seçimi oturulan binanın su basıncına göre yapılır. Özellikle pompalı olacak veya pompasız olacak diye bir kural yoktur. Burada önemli olan yaşadığınız katın basıncı düşük ise pompalı cihazlar tercih edilmesi, basıncın yüksek olması halinde ise pompasız cihazların tercih edilmesidir. 

suaritmacihazlari

Pompalı ve Pompasız Su Arıtma Cihazlarında Fiyat Farkı Nasıldır? 

İki cihaz arasında çok ciddi fiyat farkı olmamakla birlikte pompalı ürünler pompasız ürünlere göre biraz daha pahalıdır. Bu da kullanılan malzeme çokluğundan dolayı ortaya çıkmaktadır. Çünkü pompalı ürünlerde motor kullanılmaktadır. 

MTM Su Arıtma Teknolojileri olarak bu yazımızda su arıtma cihazlarının pompalı mı pompasız mı olması gerektiğini anlattık. Ürünlerimizin fiyat ve özelliklerini incelemek için aşağıdaki bağlantıları takip edebilirsiniz.

Ürünlerimiz: https://www.mtmsuaritma.com.tr/urunlerimiz/

Alkalix Smart: alkalix.com.tr

Waterjobs: waterjobs.com.tr

0

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *