kirecli-su-icilir-mi
Written by MTM Su Arıtma

Kireçli Su İçilir Mi? Musluk Suyundaki Kireç Nasıl Engellenir?

Yaşamın devam etmesi için su tüketmek büyük bir önem taşıyor. Ancak suyu tüketirken de bu suyun sağlıklı olmasına dikkat etmek gerekir. Su içerisinde bulunan kireç ve diğer organizmalar sağlığın bozulmasında oldukça etkili. Böyle durumlarda kireçli su içilir mi sorusuna yanıt bulmak oldukça önemli. Özellikle büyük şehirlerde şehir şebekelerine karışan birçok zararlı maddenin bulunması sağlık açısından büyük riskler taşır. Her ne kadar gerekli önlemler alınmaya çalışılıyor olsa bile sizlerin de ekstra önlemler almanız gerekir.

Şehir şebeke sularına karışan kireç, klor ya da ağır metal türü zararlı maddeler insanların sağlığını tehdit eder. Bir anda olmasa bile uzun yıllar sonunda bu tarz maddelerin su ile vücuda alınması sağlığın bozulmasında etkili olabilir. Musluk suyunun içilebilir olduğu her zaman anlaşılamaz. Örneğin suyunuzun rengi, tadı veya kokusu normal görünse bile sağlıklı olmayabilir. Bu nedenle her zaman önleminizi almanız gerekir.

Musluk Suyu Neden Kireçli Olur?

Kireçli su magnezyum ve kalsiyum gibi değerlerin yüksek olduğu sulardır. Çeşmelerden akan sularda da zaman zaman kireç oluşumları gözlemlenebiliyor. Böyle durumlarda kireçli su tüketimi doğrudan tavsiye edilen durumlar arasında değil. Kireçli suyu kişiler en rahat çaydanlıklarında kaynattıklarında anlayabilirler. 

Evlerde kullanılan çaydanlıklarda kaynatılan sular bir süre sonra çaydanlığın içerisinde kireç oluşumlarına neden olur. Kaynama sonrasında buharlaşma meydana geldiğinde suyun içerisindeki kireç daha rahat şekilde görülebilir. Suyun kireçli olmasının en önemli nedeni ise bu suların hem kalsiyum hem de magnezyum değerlerinin yüksek olmasıdır. 

kirecli-su-zararları

 

Kireçli Su İçmenin Zararları Nelerdir?

Kireçli suyun zararları kişiler tarafından bilinmesi gereken önemli konular arasında yer alıyor. Tüketilen suyun her özelliğini bilmek sağlık açısından daha bilinçli hareket etmenizi sağlar. Kireçli su, içerisinde yer alan magnezyum oranı fazla ise kişilerde ishale neden olabilir. Aynı zamanda fazla kalsiyum kandaki kalsiyum seviyesinin normalden daha fazla olmasına neden olur. 

Özellikle süt alkali sendromuna yatkın kişilerde bu tarz kireçli sular olumsuz etkiler yaratabilir. Kireç oranı fazla olan sular zamanla damar sertleşmesine, tıkanmasına ve böbreklerde taş oluşumu gibi durumlara neden olabilir. Böyle durumlarda her zaman sağlıklı su tüketmeye gereken önemi vermek gerekir. 

 

İçme Suyum Kireçli İse Ne Yapmalıyım?

İçme suyu kireç barındırıyor ise bu suyun arıtılmasına önem vermeniz gerekiyor. Damacana suyu tüketmek de sağlık açısından çok önerilen bir durum değil. Böyle zamanlarda mutlaka taze suyu arıtarak tüketmek sağlık açısından en iyi sonuçları ortaya koyar. Kireçli su arıtma sistemleri bu bakımdan en ideal sistemler arasında bulunur. 

Arıtma sistemlerimizi incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Suyu birçok farklı filtreden süzerek geçiren arıtma sistemleri son derece kolay bir şekilde içme suyunun üretilmesini sağlar. Kireçli bir içme suyu vücudunuzda zaman geçtikçe çeşitli deformasyonlara neden olabilir. Böyle durumlarda profesyonel arıtma sistemlerini tercih edebilirsiniz. Arıtma sisteminiz bulunmuyorsa suyun kaynatılarak içilmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle bebekler için mümkün olduğunca arıtılmış su içirilmesi önem taşıyor. 

kirecli-su

MTM Su Arıtma Sistemleri İle Kireçli Sudan Kurtulun!

Şehir şebekelerinden gelen sular genel olarak kireç gibi çeşitli maddeler taşır. Bu maddelerin şebekelerdeki filtreler tarafından engellenememesi kişilerin sağlığını tehdit eden bir durum. Böyle durumlarda mutlaka su arıtma sistemlerinden yararlanmanız gerekir. MTM Su Arıtma Sistemleri, beklentileri en iyi şekilde karşılayan sistemlerdir. 

Ev ya da iş yeri mutfaklarınızda bu arıtma sistemlerini kullanarak suyun içindeki tüm kirleri ve kireçleri kolaylıkla arındırabilme imkanı elde edebilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam için tüketilen suyun da sağlıklı olması gerekir. 

Diğer ürünlerimiz için Alkalix ve Waterjobs Sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

0

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *