Written by admin

Su Arıtma Cihazı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Su arıtma cihazı sağlıklı su tüketmek açısından kişilerin günlük rutinlerinde kullanmaları gereken önemli cihazlar arasında yer alır. Suyun temizlenmesinde ve istenilen kalite düzeyine ulaştırılmasında bu cihazlar oldukça fonksiyonel özelliklere sahip. Çeşme sularında yoğun miktarda bulunan bakterilerin sudan temizlenmesinde su arıtma cihazlarının son derece önemli faydaları bulunur. Hem sağlıklı hem de lezzetli su tüketmek için su arıtma cihazları oldukça önemli. 

Kaliteli su arıtma cihazı kullanmak su içerisindeki tüm zararlı partiküllerin temizlenmesini sağlar. Aynı zamanda suyun tat dengesini sağlayarak daha kolay bir şekilde içilebilmesine imkan yaratır. Suyun kokusunu gidererek gün içerisinde yeterli miktarda su içme isteği sunar. Bu bakımdan su arıtma cihazı kullanmak kullanıcılar açısından birçok avantajı bir arada sağlar. Ancak bu cihazları satın alırken belirli kriterleri mutlaka göz önünde bulundurmak gerekir. İyi kalitede ve çalışma prensibi anlaşılır düzeyde bir arıtma cihazı kullanmak her zaman daha avantajlıdır. 

su-aritma

Arıtma Cihazı Çalışma Prensibi

Arıtma cihazı satın almadan önce bu cihazların nasıl bir çalışma prensibi olduğuna dikkat edilmelidir. Hangi filtrelerin kullanıldığı ve bu filtrelerin işlevleri cihazların çalışmasında önemli bir yere sahip. Bu cihazlar sistemlerine giren suyu arıtır ve zararlı maddelerden tamamen temizler. Sizlere içilebilecek düzeyde bir su olarak sunar. Su arıtma cihazlarının çalışma prensibi hakkında şunlar söylenebilir:

  • Ön filtre: 5 mikron gözenek olan bu filtreler suyun berrak haline getirilmesine yardımcı olur. 
  • Karbon blok filtre: Klor başta olmak üzere tat ve kokuyu bozan tüm kimyasalların temizlenmesini sağlar. 
  • Mikron supun filtre: Ön ve karbon filtre aşamasın sonrasında suyu son defa süzer. Ters ozmos sisteminin en önemli aşaması olan membran filtreye suyun ulaşmasını sağlar. 
  • Membran filtre: Bu filtre 3 kat kompozit polyomidden oluşan bir filtredir. Filtreye gelen basınçlı sular, çok küçük membran gözeneklerden geçer ve mikropların suyun dışına atılmasını sağlar. Bu filtrenin gözenekleri en küçük virüslerden 20 kat daha da küçüktür. 
  • Tatlandırıcı filtre: Son aşama ise tatlandırma aşamasıdır. Bu aşamada su saf halde olduğu için tatlandırılması gerekir. Saf su acı olduğundan içimi zor olur. Tatlandırma filtreleri ile suyunuz içilmeye hazır hale gelir. 

Bu aşamalardan sonra su hem ekonomik hem de sağlıklı içilebilecek duruma gelir. 

Diğer yazılarımıza göz atın: ALKALİ SUYUN FAYDALARI NELERDİR?

Arıtma Cihazı Çeşitleri Nelerdir?

Su arıtma cihazı modelleri iki farklı şekilde üretilir. Bunlar tezgah üstü ve tezgah altı modellerdir. Mutfaklarda kullanılabilecek olan modeller arasından seçim yaparken su tüketim miktarı, ergonomik özellikleri gibi durumlar göz önünde bulundurulur. Tezgah üstü modeller genelde tezgahların alt kısımlarında yer olmadığı için tercih edilir. Tezgah altı modeller ise klasik çeşme görünümünde montajı yapıldığından kullanımı çok daha ergonomik olabilir. 

su-aritma-cihazı-alırken

Hangi Arıtma Cihazı Size Uygun?

Su arıtma cihazı seçimlerinde belirli kriterler göz önünde bulundurulur. Mutfakların durumu seçim yaparken en önemli faktörler arasında yer alır. Tezgah üstü modeller yer kaplaması nedeniyle çok tercih edilmeyebilir. Bununla birlikte tezgah altı modeller kullanımda daha işlevsel olabilir. Tezgah altı su arıtma cihazları da kendi içinde kasalı ve kasasız olmak üzere ikiye ayrılır. Her iki sistemin de kalite açısından ciddi bir farkı bulunmaz. 

Bu farklar genelde estetik kaygılar ve ergonomik özellikleri kapsamında ortaya çıkar. Görselliğe önem vermeyenler için kasasız modeller idealdir. Böylece tezgah altında çok fazla yer kaplamaz. Su arıtma cihazı satın alma aşamasında evin şebeke suyunun basıncına dikkat etmeniz gerekir. Su çok basınçlı değil ise arıtma cihazları yeteri kadar işlevini yerine getirmeyebilir. Su basıncı az ise pompalı arıtma cihazları tercih edilebilir. 

su-aritma-dikkat-edilmesi-gerekenler

Satıcınız güvenilir mi?

Su arıtma cihazınızı aldığınız firmaya ait ürün ve teknik servis sertifikalarını muhakkak sorgulayınız. Piyasada dolaşan ucuz ancak sağlıksız su arıtma cihazları sizi sağlığınızdan edebilir. Arıtma cihazında kullanılan malzemelerin kalitesi, montaj işçiliği ve ürün garantisi çok önemlidir. Su arıtma cihazlarında kullanılan filtrelerin sağlık belgesine sahip olup olmadığını kontrol ediniz.

Su arıtma cihazınızın Yetkili Satıcı tarafından RESMİ OLARAK Garanti belgesine sahip olup olmadığını sorgulayınız. Su arıtma cihazını aldığınız firmanın HİZMET YETERLİLİK, YERİNDE MONTAJ VE SERVİS sertifikası olup olmadığını sorgulayınız. Su sağlıktır, sağlığınızı SUDAN KİŞİLERE TESLİM ETMEYİN.

 Uzun yıllar sağlıklı bir şekilde kullanmak umuduyla aldığınız cihaz için teknik destek, sarf ve yedek parça temini konularında sıkıntı yaşatmayacak, unvanı ve adresi belli firmaları tercih etmenizde yarar var. Unutmayın ki desteksiz iddialarla kapıdan veya internet gibi ortamlardan satış yapan, yeri yurdu belli olmayan kişi ya da sanal firmalardan alacağınız cihazlardaki herhangi bir problemde karşınızda sorumlu bir muhatap bulma imkânınız olmayacaktır.

Ürünlerimize göz atın:

Waterjobs: waterjobs.com.tr

Alkalix: alkalix.com.tr

Bizi sosyal medyadan takip edin: instagram.com/mtmsuaritma/

0